«Що таке єврейська музика»: вистава про український антисемітизм

Світова культура сказала достатньо про Голокост та антисемітизм, але потреба говорити про них на зникла, а способи вичерпались. Особливо - в Україні, де цей процес такого говоріння (досі) розпочинався дуже умовно. Ця вистава - пошук такого способу говоріння у 5 сценах.

Текст та музика у виставі створені на основі документальних свідчень українських свідків Голокосту, що проживали у Новозлатополі, Запоріжжі, Києві, Томашові та інших українських та не-українських містах і селищах. П’єса “Що таке єврейська музика” є переможцем драматургічного конкурсу Українського інституту «Transmission.ua: drama on the move. Germany» у 2020 році. Драматургиня та режисерка - Анастасія Косодій, композитор - Юрій Гуржи, акторка - Аліна Костюкова, відеохудожник - Микола Карабінович.Анастасія Косодій, авторка тексту та режисерка: “Для мене ця історія розпочалась в 2018 році. Я поїхала на місяць в Польшу, щоб зібрати документальні історії про так званий Обмін Народами та Операцію Вісла (1946-47); моя сім’я по батькові постраждала від цих подій - і на той момент мені здавалось гарною ідеєю написати про це драматургічний текст. Я їздила містами і селами, зустрічалась з 70-річними жінками, які говорили на суміші української та польською, і слухала однакові історії - ми були в полі, прийшов солдат, сказав збиратись, маємо годину; нас посадили в вагон для худоби, ми їхали багато тижнів, багато хто помер; а коли ми приїхали, то зовсім не знали нових земель. Тоді я подумала - звучить так, ніби це все одна історія, яка повторюється знов і знов. І ще я подумала, що не зроблю з цього вистав. Тоді я спитала - а хто жив у вашому селі до війни? Так, я знаю, що на 90% це були українські села у Польщі, але ж були ще 10%, хто були ці люди? Поляки. Хто ще? Євреї. А що стало з євреями? Я спитала - і 70-річні жінки, яких переселили з їхніх сіл на північ Польщі, відповіли. Вистава звісно не про це”.

 Юрій Гуржи, композитор: “Писати пісні до цієї вистави було непросто, оскільки вся п’єса - це дійсно пошук нової мови. Досить часто розповіді про події минулого сприймаються абстрактно, як глави з підручника. Можна вивчити дати подій та запам’ятати кількість загиблих, набагато складніше задуматись та відчути ці факти. Але насправді ж - без цього не можна. Тому музика до вистави - це пісні про складне, які, я сподіваюсь, підсилюють ефект від тексту”.

 Прем’єра вистави є частиною заключного сезону PostPlayТеатру.

Вікові обмеження - 18+

17 вересня о 19:00 у PostPlayТеатрі (Киiв, Нижньоюрківська, 31)

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *